O nás
Naše kliniky

4. 3. 2024

Světový den boje proti HPV: Buďme zodpovědní za své reprodukční zdraví

header-image
header-image

Na 4. března připadá Světový den boje proti HPV, akci zaměřující se na vzdělávání a prevenci proti lidskému papilomaviru (HPV). Tímto článkem bychom rádi poukázali na fakt, že mezi HPV a plodností existuje zásadní souvislost. 

Světový den boje proti HPV

Světový den boje proti HPV každoročně sdružuje a motivuje jednotlivce, zdravotníky a podpůrné skupiny, aby zvýšili povědomí o HPV jako běžné pohlavně přenosné infekci. Kromě podpory očkování, včasného odhalení a vzdělávání nás tento den vybízí také k zamyšlení se nad tím, jak může HPV ovlivnit naše reprodukční zdraví.

V tento den se zdravotnické organizace snaží sdílet přesné informace, vyvracet mýty a snižovat stigmatizaci spojenou s HPV. Podporují otevřené rozhovory s jednotlivci a umožňují jim tak převzít kontrolu nad svým sexuálním zdravím. Tím vším přispívají k proaktivnímu přístupu řešení problémů souvisejících s HPV. 

Dopad HPV na plodnost

Dnes již víme, že existují jasné souvislosti mezi HPV a naší plodností, což je důležitý fakt zvlášť v otázce reprodukčního zdraví. Ačkoli virus primárně postihuje kůži a sliznice, má potenciální dopad na plodnost jako takovou. HPV se může projevovat jako genitální bradavice a v závažných případech může vést k dysplazii děložního čípku nebo rakovině. Léčba těchto stavů, včetně chirurgického zákroku, může plodnost negativně ovlivnit.

Nedávný výzkum navíc naznačuje, že HPV může mít vliv také na kvalitu spermií u mužů, a působit tak na plodnost páru o to víc. Pochopíme-li tyto nuance, budeme schopni dělat informovaná rozhodnutí o našem reprodukčním zdraví. Pravidelné screeningy, proaktivní zdravotní opatření a otevřená komunikace se zdravotníky jsou zásadní pro to, abychom zabránili potenciálním dopadům HPV na naši plodnost. 

Možnosti léčby neplodnosti v souvislosti s HPV

Máte-li o svoji plodnost ve spojení s HPV obavy, máme pro vás hned několik doporučení. Zásadním krokem v předcházení HPV je prevence prostřednictvím očkování, které nás chrání proti potenciálnímu vystavení viru. Nejenže brání organismus před některými kmeny HPV, ale přispívá také k celkovému reprodukčnímu zdraví.

Pokud se u vás v důsledku onemocnění nebo léčby související s HPV již vyskytly problémy s plodností, zvažte využití technologií asistované reprodukce, jako je oplodnění in vitro (IVF) nebo intrauterinní inseminace (IUI). Tyto moderní techniky reprodukční medicíny nabízejí naději a řešení šité na míru těm, kteří usilují o založení rodiny. 

Poukázáním na Světový den boje proti HPV si zároveň uvědomujeme, jak významný dopad na plodnost a reprodukční zdraví tento vir má. Podporujme proto informované rozhodování, normalizujme rozhovory o HPV a proaktivně dbejme o naše zdraví.

My v Unica děláme všechno proto, abychom našim pacientům umožnili rozhodnout se pro nejlepší typ léčby odpovídající jejich potřebám. Světový den boje proti HPV pro nás není jen datum v kalendáři. Vnímáme ho jako připomínku, abychom upřednostnili naše zdraví, zapojili se do otevřeného dialogu a společně pracovali na budoucnosti, ve které zvítězíme nad HPV díky znalostem a prevenci.

Kontaktujte nás

Související články

header-image

11. 4. 2024

Kdo může být dárkyní vajíček?

Darovat vajíčka a pomoci tak neplodnému páru mít miminko je jistě nepředstavitelný pocit. Ne každá žena se ale dárkyní může stát...

header-image

27. 3. 2024

Přichází jaro – období nových začátků a plodnosti

Jaro je již tradičně symbolem nového začátku. Příroda ožívá a všechno začíná růst a kvést. Stromy se zelenají, květiny vystrkují první poupata a ptáci zpívají, aby přivítali novou sezónu.

header-image

20. 3. 2024

Mimoděložní těhotenství

Každé těhotenství, které se vyvine mimo dělohu, se nazývá mimoděložní těhotenství. K tomu dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí v oblasti, která není schopna udržet jeho růst.