Jsme jedničkou v oboru
umělého oplodnění

Mimo léčby neplodnosti rozvíjí institut Unica také metody zachování plodnosti a umožňuje mužům i ženám otestovat si svou aktuální plodnost.

Socioekonomický trend společnosti naznačuje, že lidé touhu po dítěti posunují do vyzrálejšího věku.
Biologické hodiny však nelze zastavit a kvalita vajíček i spermií průběžné klesá. Moderní medicína však přinesla možnost zachování plodnosti až do zralého věku. Nejnovější možnosti zmrazení buněk a tkání jsou tak šetrné, že umožňují jejich uložení v kryobance a rozmrazení pro otěhotnění i po desítce let.

Kryokonzervací se rozumí zmrazení a přechování buněk v tekutém dusíku při teplotě -196 °C. Při mrazení se však voda v buňkách mění v krystaly ledu, které by buňky poškodily. Nejnovější technologie zmrazení CryoTop, používaná v institutu Unica, dokáže buňky zmrazit tak bezpečně, že po rozmrazení je až 95 % buněk v pořádku.

Nejnovější studie ukazují, že délka přechovávání zmrazených spermií a vajíček neovlivňuje jejich stav ani kvalitu. I po dlouhodobém uložení je zachována jejich vysoká fertilita. Důkazem mohou být publikované příklady z klinické praxe, kdy se narodily zdravé děti po více jak dvacetiletém uložení buněk nebo embryí v kryobance.

V současnosti se ukazuje, že využitím nejnovějších metod kryokonzervace je dosahováno srovnatelných výsledků IVF léčby jako při použití buněk čerstvých.

Kdy uvažovat o kryokonzervaci svých buněk?

  • Významným momentem pro toto rozhodnutí je situace, kdy ženu nebo muže čeká léčba onkologického onemocnění. Ať ozařování, nebo chemoterapie negativně ovlivní tvorbu i kvalitu zárodečných buněk a operativní léčba může orgány úplně odstranit.
  • Socioekonomická situace v životě vede k odkládání dítěte na později, ale kvalita vajíček ani spermií nezůstane stejná. Proto lze za šťastné považovat rozhodnutí o zmražení svých buněk.
  • U žen i mužů je ideální, pokud se rozhodnou do 30 let věku. Přijít lze samozřejmě kdykoliv, ale musí se počítat s faktem, že se již nezmrazuje nejlepší kvalita.
  • Po rozmrazení lze vajíčka oplodnit spermiemi partnera a mít dítě. Obdobné je to se spermiemi u mužů. Po rozmrazení, v nezměněné kvalitě, jimi lze oplodnit vajíčka partnerky a splnit si přání mít děťátko i v pozdějších letech.

Pro otestování současné plodnosti vyhodnocujeme
významné faktory

  • U ženy: to jsou věk, váha (BMI), kouření, hladina Antimülleriánského hormonu (AMH), hladina vitamínu D, případně hladina DHEA a na ultrazvuku počet antrálních folikulů (AFC).
  • U muže: kompletní spermiogram, kvalitu spermií po 24 hodinách, případně hladiny hormonů.
  • Po vyhodnocení je pacientům sdělena prognóza a šance na otěhotnění, případně doporučena vhodná opatření.

Jsme tu pro Vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Martina Koubkova
Martina
Klinika Praha
+420 703 144 639
Lucie Přibylová
Lucie
Klinika Brno
+420 734 756 115
Kontaktujte nás