Změny životního stylu během pandemie zvyšují naše šance na početí

header-image
header-image

Odborníci z International Fertility Alliance (IFA) 22. října oznámili, že od začátku pandemie se míra úspěšnosti početí u některých skupin pacientů podstupujících léčbu IVF zvyšuje o více než 10%. Tyto výsledky byly pozorovány na 2 klinikách reprodukční medicíny UNICA v České republice, které léčily pacienty ze všech koutů Evropy. IFA se proto rozhodla zahájit vědeckou studi, která bude zahrnovat a hodnotit údaje z několika reprodukčních klinik po celé Evropě a měla by tyto rané výsledky potvrdit a analyzovat jejich potenciální příčiny.

Vedoucí lékaři klinik UNICA, MUDr. Frgala a MUDr. Čepelák, v současné době diskutují o těchto prvních zjištěních a věří, že pokud by tyto výsledky měly být statisticky potvrzeny, lze je vysvětlit změnou životního stylu populace v posledních měsících. Mnoho lidí pracuje z domova, svůj společenský život omezili na minimum, a proto se více věnují svému osobnímu zdraví, posilují imunitu a při léčbě neplodnosti se náležitě zaměřují na každou fázi léčby. "Jsme rádi, že vidíme pozitivní trend v míře úspěšnosti léčby neplodnosti. Zdálo se, že pandemie má zatím pouze negativní dopady, takže je to konečně světlo naděje! Psychologie a celková pohoda jsou klíčem k řešení problémů s plodností. Pokud populace využívá měsíce karantény, domácí kanceláře, omezeného cestování a společenského života k tomu, aby se zaměřila na své osobní zdraví, pohodu a imunitu a pokud dokážeme dlouhodobý pozitivní dopad na plodnost, přineslo by to nové zprávy, naději a motivaci mnoha pacientům v tomto procesu, “říká Michaela Šilhavá, ředitelka kliniky UNICA Praha.

COVID-19 narušil na jaře mnoha pacientům jejich plánovanou IVF léčbu, protože kliniky musely zpomalit jejich operace. Od té doby však žádné studie neprokázaly nepříznivý účinek tohoto opatření na těhotenství nebo plodnost. Léčba začala znovu a jak se zdá s velkým úspěchem. Tato nová studie by mohla skutečně dokázat, že preventivní opatření v době pandemie a změny životního stylu skutečně měly pozitivní účinek. Prokázaný pozitivní dopad na zdraví měla preventivní opatření proti Covidu v průběhu chřipkové epidemie v Jižní Americe letos v létě. Tato epidemie zde zaznamenala jeden z nejnižších výskytů za mnoho let, protože použití obličejových masek a distanční pravidla pomohly zpomalit mimojiné i šíření viru chřipky. 

Kontaktujte nás

Související články