O nás
Naše kliniky

3. 7. 2020

Vajíčka nejčastěji darují studentky vysokých škol

header-image
header-image

Je jim mezi 20 a 26 lety a studují vysokou školu, případně ji nedávno dokončily. Vlastní dítě zatím nechtějí, ale prokazují obrovskou službu ženám, které by bez jejich pomoci potomka nikdy neměly. Nejlepšími dárkyněmi vajíček bývají dívky, které jsou v pohodě a berou život s humorem.

 

Během první návštěvy dárcovského centra čeká dárkyni rozhovor, při kterém se zjišťuje, zda je pro darování vhodná. „Dost dokáže napovědět i první dojem. Spoustu případných poruch souvisejících s plodností poznáte třeba už podle tělesné konstituce a charakterové struktury. A největším zabijákem plodnosti je stres. Naše zkušenost je, že ta nejkvalitnější vajíčka mívají dívky, které jsou v pohodě, netrpí komplexy a berou život s humorem, zároveň jsou přirozeně ženské a přiměřeně o sebe pečují,“ vysvětluje Michaela Šilhavá, šéfka dárcovského programu institutu reprodukční medicíny Unica. Zájemkyně o darování se během úvodní schůzky zároveň dozví, co přesně ji čeká. „Pokud vidím jen náznak pochybností, pošlu dívku domů, ať si vše v klidu rozmyslí. K dárkyním si vytvářím poměrně blízký vztah a záleží mi na tom, aby vše proběhlo v pořádku.“

Pokud je dárkyně vhodná a pro darování rozhodnutá, absolvuje krevní odběry. Při nich se zjišťují hladiny ženských hormonů, vyšetřují se infekční přenosné choroby, jako je HIV, kapavka, žloutenka typu B a C a syfilis, provádějí se genetické testy a zjišťuje se krevní skupina. „Vyšetření je vlastně výhodné i pro dárkyni, protože se ujistí, že je zdravá,“ konstatuje Michaela Šilhavá. Pokud výsledky odběrů dopadnou dobře, následuje gynekologické vyšetření a zařazení do dárcovského programu. „Dárkyní může být žena ve věku 19 až 29 let, která má minimálně středoškolské vzdělání, BMI pod 28, není závislá na drogách, alkoholu ani cigaretách, je přiměřeně psychicky odolná a projde veškerým genetickým, endokrinologickým a gynekologickým vyšetřením,“ doplňuje šéfka dárcovského programu.

Podle svého menstruačního cyklu dárkyně zahajuje stimulaci vaječníků, přičemž je neustále pod kontrolou lékařů a absolvuje několikrát ultrazvukové vyšetření. Dříve během stimulace hrozil hyperstimulační syndrom, který se však dnes již díky nižším a na míru stanoveným dávkám léků prakticky nevyskytuje. Lékař pak podle ultrazvukového vyšetření zjišťuje, který den je pro odběr vajíček nejvhodnější.

„Den před zákrokem by dárkyně měla jíst jen lehkou stravu a nepít alkohol, v den odběru nesmí od půlnoci nic jíst ani pít kvůli krátké anestezii,“ popisuje Michaela Šilhavá. Samotný zákrok probíhá v celkové narkóze a trvá zhruba 20 minut. Vyžaduje precizní manuální práci lékaře, který z povrchu vaječníku postupně odebírá jednotlivé folikuly. Po zákroku odpočívá dárkyně ještě dvě až tři hodiny na lůžku, přičemž je neustále pod kontrolou lékaře a sestry. Poté odchází domů.

Americká společnost pro reprodukční medicínu nedávno také vydala doporučení, že je pro dárkyni bezpečné darovat vajíčka maximálně šestkrát za život. České kliniky ale v praxi obvykle doporučují menší počet cyklů, obvykle tři až čtyři.

Vajíčka od dárkyní poté „odcházejí“ k příjemkyním. Protože je v Česku darování anonymní, tyto ženy se nikdy nesetkají ani se o sobě nedozví žádné konkrétní informace. „Příjemkyně zná krevní skupinu, výšku a váhu dárkyně. Pokud se zeptá na zaměření dárkyně, vždy jí sdělíme, jaký obor studuje, nebo jakou dělá práci. Některé ženy chtějí o dárkyni zjistit co nejvíce informací, třeba jaké má koníčky, jiné se neptají. Každopádně dárkyně není nikde uvedená a příjemkyně ani není povinna kdekoliv uvádět, že má dítě z darovaného vajíčka,“ vysvětluje Michaela Šilhavá. Ta je právě tou osobu, která zná obě strany, a vždy se snaží nabídnout příjemkyni vajíčka od takové dárkyně, která je jí podobná jednak fyzicky, jednak i osobnostně. „Jsem vystudovaná psychoterapeutka a mimo jiné mám i výcvik v biodynamické psychoterapii. Velmi intenzivně se zabývám i psychosomatikou, snažím se tedy dárkyním i příjemkyním naslouchat, být s nimi, takže se mi velmi často daří propojovat ženy na stejné energetické úrovni. Těžko se to vysvětluje, jde o hodně instinktivní a intimní záležitost. Ale funguje to,“ uzavírá šéfka dárcovského programu institutu reprodukční medicíny Unica.

Darování je v Česku bezplatné, dárkyně má ale nárok na úhradu nákladů na cestovné a ztrátu času. 

Související články

header-image

1. 6. 2023

Zachování plodnosti je unikátní šance, jak si pojistit svoje budoucí rodičovství

Zachování plodnosti: Zmrazení vajíček/spermy pro budoucí rodičovství. Vhodné pro odložení rodičovství, zdravotní problémy nebo bez partnera. Převezměte kontrolu nad svou reprodukční cestou a zajistěte si možnosti rodičovství!

header-image

18. 5. 2023

IVF léčba konečně přestává být tabu

Léčba IVF se zbavuje tabu, když se slavné páry dělí o své úspěchy. Neplodnost postihuje každý šestý pár. Pomůžeme vám na cestě k rodičovství. Kontaktujte kliniku Unica pro individuální řešení a udělejte první krok k vysněnému miminku.

header-image

15. 5. 2023

15. května je Mezinárodní den rodiny

Oslavte Mezinárodní den rodiny a uvědomte si význam rodiny jako základu společnosti. Neplodnost postihuje 15 % lidí na celém světě. V Unice naši lékaři nabízejí individuální péči, pokročilé IVF a holistickou léčbu. Naplánujte si konzultaci ještě dnes.

header-image
Kliniky

Recepce Praha:

Klinika Praha

Zpráva z tkáňového zařízení:

/

header-image
Leading IVF Clinic

© 2023 UNICA, spol. s r. o. , IČ 44960867, se sídlem v Brně. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu bez předchozího svolení je zakázáno.
Vytvořeno s  ❤️ v Yolk Studio