O nás
Naše kliniky

2. 9. 2021

Stres a plodnost - studie

header-image
header-image

Potýkat se s neplodnosti může být stresující, psychicky i emocionálně. Můžeme říct, že neplodnost často způsobuje stres. 

Platí to ale i obráceně? Dosud neexistují žádné studie, které by dokázaly jasnou souvislost mezi stresem a plodností. Americká studie zahrnující 400 žen však ukázala, že stres může mít během plodného období ženy negativní vliv na plodnost. Těchto výsledků dosáhli vědci poté, co vzali v potaz věk, index tělesné hmotnosti, užívání alkoholu a frekvenci pohlavního styku. 

Co tyto výsledky znamenají? 

Na jedné straně se zdá, že stres se vyskytuje v časově omezených obdobích. Studie ukazuje, že šance na početí jsou vyšší v méně stresových měsících, ale bez zjevných dlouhodobých účinků. Na druhou stranu však čísla ukazují, že úspěšné zvládání stresu s pomocí profesionálů nebo cílených technik by mohlo šance na početí zvýšit. 

Druhá novější americká studie analyzovala souvislost mezi pravděpodobností početí a ženským stresem. Míra stresu byla vymezena na stupnici od 0 do 40, kde 0 označuje žádný vnímaný stres. Studie se zúčastnilo více než 4700 žen a každé z nich bylo přiděleno skóre stresu. Vědci vypočítali, že ženy se skóre vyšším než 25 měly o 13 % nižší pravděpodobnost otěhotnění než ženy se skóre menším než 10. 

Tým Unica si je plně vědom role, kterou může hrát stres na vaší cestě k těhotenství. Proto jsme se rozhodli léčit neplodnost holistickým přístupem, který kombinuje lékařskou péči s dalšími technikami na podporu vašeho duševního zdraví.

Související články

header-image

26. 1. 2024

Měsíc informovanosti o štítné žláze

Odhalení souvislosti mezi zdravím štítné žlázy a reprodukčním zdravím. V lednu věnujeme pozornost Měsíci osvěty o štítné žláze a osvětlujeme téma, které je často přehlíženo, ale je nesmírně důležité.

header-image

18. 1. 2024

Neúspěšný IVF cyklus. A co dál?

Měsíce a roky snažení a miminko stále nepřichází. Z úst lékaře najednou zazní diagnóza „neplodnost“ a vy víte, že stát se rodiči pro vás nebude jednoduché. S možností oplodnění in vitro konečně přichází naděje, v kterou jste doufali. Když však selhává i I

header-image

8. 12. 2023

Budou letošní Vánoce ty osudové?

Většina lidí prožívá Vánoce jako příjemné období spojené s rodinou, dětmi, lahodným jídlem a sváteční pohodou. Pro neplodné páry však tato doba často představuje bolestivou připomínku toho, že jejich největší touhy a očekávání se letos nenaplnily.

header-image
Kliniky

Recepce Praha:

Klinika Praha

Zpráva z tkáňového zařízení:

/

header-image
Leading IVF Clinic

© 2024 UNICA, spol. s r. o. , IČ 44960867, se sídlem v Brně. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu bez předchozího svolení je zakázáno.
Vytvořeno s  ❤️ v Yolk Studio