O nás
Naše kliniky

18. 11. 2020

I s endometriózou se můžete stát maminkou

header-image
header-image

Jaké jsou důvody pro ženskou neplodnost nebo sníženou plodnost? Existuje jich celá řada. Na vině může být genetická porucha, imunologické problémy nebo i životní styl. Jednou z hlavních příčin však bývá endometrióza. Toto onemocnění může vést až ke sterilitě pacientky. Jaké má příznaky? A máte stále šanci na miminko, trpíte-li endometriózou?

Endometriózu pomůže odhalit menstruace

V období menstruace z ženského těla odchází tzv. endometria, výstelky dutiny děložní. Z důvodu hormonálních a imunologických změn se však může stát, že tyto buňky tělo neopustí. Usazují se poté mimo dělohu na ostatních reprodukčních orgánech. To způsobuje zánět a srůsty, kvůli kterým mají pacientky problémy otěhotnět. Ženy trpící endometriózou popisují bolestivou a velmi silnou menstruaci. Některé z nich si mohou stěžovat i na bolest při pohlavním styku nebo si všimnou stop krve v moči. Ve všech těchto případech je na místě vyšetření u gynekologa, který onemocnění potvrdí či vyvrátí.

Jaká je šance na miminko?

Endometrióza je strašák pro všechny ženy toužící po miminku. I přesto, že často může znamenat komplikace s početím či samotným těhotenstvím, neznamená automatickou neplodnost. Každý případ je tak nutné hodnotit individuálně. Pacientkám, které nemohou počít spontánně, se často podaří otěhotnět pomocí metody IVF. U některých komplikovanějších případů, kdy endometrióza snížila zásobu vajíček nebo poškodila vaječníky, doporučujeme pacientkám využít vajíček od dárkyně. Ve velké většině případů je tato léčba úspěšná. Zdravá vajíčka dárkyní v takové situaci znamenají šanci na miminko i pro ty pacientky, které by se jinak mateřství musely kvůli endometrióze vzdát.

Související články

header-image

10. 9. 2023

Mezinárodní den povědomí o gynekologii

Připojte se k nám na Mezinárodní den povědomí o gynekologii a oslavte jednotu, odvahu a otevřené rozhovory o zdraví žen. Objevte důležitost pravidelných prohlídek a svěřte se do péče UNICA v oblasti plodnosti a reprodukce. Vaše blaho je pro nás prioritou.

header-image

1. 9. 2023

Jaké jsou možnosti po neúspěšném transferu?

Po neúspěšném přenosu embrya nabízí klinika Unica neochvějnou podporu. Prozkoumejte s námi možné příčiny a řešení pro lepší cestu k plodnosti.

header-image

23. 8. 2023

Světový měsíc kojení

Světový měsíc kojení oslavuje výhody kojení: předchází úmrtí dětí, snižuje riziko rakoviny prsu. Kojit mohou i matky po IVF, zde jsou tipy pro úspěch. UNICA podporuje cestu za plodností.

header-image
Kliniky

Recepce Praha:

Klinika Praha

Zpráva z tkáňového zařízení:

/

header-image
Leading IVF Clinic

© 2023 UNICA, spol. s r. o. , IČ 44960867, se sídlem v Brně. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu bez předchozího svolení je zakázáno.
Vytvořeno s  ❤️ v Yolk Studio