Léčba darovanými vajíčky

Unica začala jako první reprodukční klinika v České republice nabízet léčbu darovanými vajíčky (OD, DIVF) již v roce 2003. Od té doby získali naši odborníci mnoho důležitých zkušeností a databáze dárkyň na našich klinikách je dnes největší v České republice.

header-image
header-image
Obsah stránky

Co je léčba darovanými vajíčky?

Pokud ze zdravotních důvodů není možné pro početí použít vlastní vajíčko ženy, lze jej nahradit zdravým vajíčkem od anonymní dárkyně. To je oplozeno spermiemi partnera nebo dárce a takto vzniklé embryo je pak přeneseno do dělohy příjemkyně, budoucí maminky.

Pro koho je vhodná léčba darovanými vajíčky (OD, DIVF)?

• pro ženy, které nemají vaječníky

• pro ženy trpící těžkou formou ovariální endometriózy

• pro ženy s diagnózou předčasného selhání vaječníků

• pro ženy s nedostatečně kvalitními vajíčky

• pro ženy, u kterých nedochází k produkci vajíček

• pro ženy, u kterých se embryo opakovaně nevyvíjí nebo selhává implantace

Jak léčba darovanými vajíčky probíhá?

Jak vybíráme vhodné dárkyně?

Výběru vhodných dárkyň vajíček věnujeme maximální pozornost. Kandidátky prochází komplexním výběrovým procesem nejen proto, abychom zajistili co možná nejvyšší úspěšnost léčby a zdraví budoucího miminka. Pečlivě je vybíráme také proto, abychom naplnili specifické požadavky každého páru. Klademe důraz na vzájemnou podobnost dárkyně a příjemkyně. Respektujeme vnější fyziognomické znaky jako barvu očí, vlasů, typ postavy, váhu i výšku a také preferované vzdělání.

Kdo jsou naše dárkyně?

• nejčastěji věk mezi 18 a 30 let

• perfektní zdravotní a psychický stav

• žádná přenosná či geneticky podmíněná onemocnění

• zdravý životní styl (BMI pod 29)

• ukončené středoškolské vzdělání s maturitou

Co musí splňovat dárkyně vajíček?

• gynekologické vyšetření

• ultrazvukové vyšetření

• genetické vyšetření

• vyšetření karytotypu

• test na přítomnost pohlavně přenosných onemocnění (HIV, žloutenka typu B, žloutenka typu C, syfilis)

• test na přítomnost návykových látek

Léčba s darovanými vajíčky krok za krokem

1. Přípravná fáze

Prvním krokem k početí zdravého miminka pomocí asistované reprodukce je pohovor s lékařem kliniky Unica. Během něj podrobně analyzujeme reprodukční schopnosti každého páru. Na základě pohovoru a vstupního vyšetření vám naši odborníci doporučí konkrétní metody vhodné pro vás a sestaví plán celého průběhu léčby. V případě léčby s darovanými vajíčky vyslechneme i Vaše přání a požadavky na dárkyni. Celý proces pak vypadá přibližně takto:

2. Výběr dárkyně

Mezi důležité faktory při hledání vhodné dárkyně patří podoba. Vybíráme tedy dívku stejné rasy, se stejnou barvou očí a vlasů, výškou, váhou, jako budoucí maminka. Naše databáze obsahuje více než 1200 dárkyň a je největší v České republice.

3. Synchronizace dárkyně a příjemkyně

Vybranou dárkyni i budoucí maminku v této fázi čeká hormonální stimulace. Termín jejího začátku závisí od menstruačního cyklu dárkyně. Cyklus příjemkyně lékaři upraví pomocí léků tak, aby byl synchronizovaný s cyklem dárkyně. Tím zajistíme, že v den embryotransferu bude její děložní sliznice v nejlepší možné kondici pro přijetí embrya. Tato chvíle nastává přibližně 10. až 14. den stimulace, kdy budoucí maminku vyšetří lékař a výšku děložní sliznice zkontroluje.

4. Odběr a oplodnění vajíček

Ve stejný den, kdy odebíráme a oplodňujeme vajíčka, odevzdává partner na klinice vzorek ejakulátu. Pokud si nechal spermie již dříve zamrazit, využíváme těchto buněk.

Všechna vajíčka, která při odběru získáme od dárkyně, jsou ihned oplodněna metodou ICSI nebo PICSI. Vyšší šanci na úspěšné početí můžeme získat moderními metodami jako je MACS, IMSI nebo MicroChip Fertile Plus®. Tyto technologie preselektují vhodné spermie a ty poté embryolog vstřikuje přímo do vajíček.

5. Kultivace embryí 1.-5. den

Oplodněním vajíčka vzniká embryo. Jeho kvalita závisí na kvalitě spermií, vajíček a na kombinaci genetické informace obou buněk.

Prodloužená kultivace embryí nám umožňuje vybrat ta nejkvalitnější embrya, která mají nejvyšší potenciál se dále vyvíjet. Pro podrobnější analýzu vývoje embryí používáme EmbryoScope, který je nepřetržitě monitoruje a ukazuje nám, které embryo bude nejvhodnější pro transfer do těla ženy.

Při zvýšeném riziku vrozených genetických onemocnění využíváme testy genetické diagnostiky PGT-A a PGT-M. Ty posuzují chromozomální genetickou výbavu embrya a pomáhají vybrat embryo s normálním počtem chromozomů.

6. Transfer embrya do dělohy

Po úspěšné kultivaci vybíráme nejkvalitnější embryo, které je přeneseno (transferováno) do dělohy ženy. Při transferu přenášíme jedno, maximálně dvě embrya. Ostatní kvalitní embrya lze na přání páru zmrazit a uchovat pro pozdější početí (metoda KET).

7. Uhnízdění embrya 6.-7. den

Šestý až sedmý den svého vývoje, tedy dva dny po transferu, se embryo uhnizďuje v děloze. Jak bude uhnízdění úspěšné záleží na různých faktorech. Jedním z nich je např. výška endometria. Zvýšit šanci na uhnízdění embrya lze metodou EmbryoGlue®.

header-image

Jsme tu pro vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Lucie-photo

Lucie

klinika Praha

+420 703 144 639

Lucie-photo

Lucie

klinika Brno

+420 734 756 115

Kontaktujte nás
eucalyptus-image
childrenToy-image

Související léčby