O nás
Naše kliniky

10. 8. 2023

Spermiogram a první kroky při léčbě neplodnosti

header-image
header-image

Čeká vás vyšetření mužské plodnosti a chcete vědět, co všechno obnáší? Prvním a zásadním krokem na začátku každé léčby neplodnosti je vyšetření spermiogramu.

Co je to spermiogram?

Spermiogram je základní způsob měření úrovně mužské plodnosti. Ejakulát je zde vyšetřován pod mikroskopem a lékaři tak sledují převážně počet, tvar a pohyblivost spermií.

Jak vyšetření probíhá?

Ejakulát se odebírá v odběrové místnosti kliniky ideálně po 2 až 5denní sexuální abstinenci. Ve výjimečných případech je možné vzorek přinést z domova. Pacienti se nemusí ničeho bát, odběrové místnosti na klinikách Unica jsou zcela diskrétní a příjemně zařízené.

Kdy je vhodné vyšetření podstoupit?

Nikdy není špatný čas se otestovat a objednat se na preventivní prohlídku. Vyšetření však obzvlášť doporučujeme v případě, snažíte-li se o početí bezúspěšně již 1 rok. Neplodnost párů se přibližně v 50 % případů přisuzuje mužům. Proto je v takovém případě důležité vyšetřit jak ženu, tak i muže. 
Vyšetření spermiogramu můžete podstoupit také po vasektomii, chcete-li naopak početí zabránit a zjistit tak úspěšnost operace.

Jaké hodnoty jsou podle Světové zdravotnické organizace WHO ideální?

pH ≥ 7,2
objem ≥ 1,5 ml
koncentrace ≥15 mil/ml
pohyblivost (progresivní) ≥32%
pohyblivost (celková) ≥40%
morfologie (tvar spermií) ≥ 4%
Pokud jsou vaše hodnoty nižší, nemusí to nutně znamenat, že nejste plodní. I muži se zhoršeným spermiogramem totiž mohou počít dítě. Naši odborníci vám rádi doporučí vhodný postup léčby na základě vašich výsledků.
Jaké jsou další možnosti léčby?
Pokud jsou hodnoty spermiogramu patologické, přistupujeme k těmto rozšířeným diagnostickým metodám.
Hormonální vyšetření
Genetické vyšetření
Urologické vyšetření
Imunologické vyšetření
Pro ještě přesnější diagnózu je možné na klinikách Unica absolvovat speciální vyšeření Sperm Flow test, tedy vyšetření metodou průtokové cytometrie. Tento test vyhodnotí počet spermií, jejich vitalitu, počet leukocytů, integritu akrozomu spermií a přítomnost intra-akrozomálního proteinu v nich.

Párům také doporučujeme společný vyšetření prekoncepční screening CGT PLUS. CGT neboli Carrier Genetic Testing je pokročilý genetický test. Zjišťuje, zda-li budoucí rodiče nejsou přenašeči určitých genetických mutací, které by mohly způsobit závažné onemocnění jejich dětí.
Chcete zjistit, jak jsou na tom právě vaše spermie? Objednejte se na test plodnosti nyní díky jednoduchému online formuláři zde.

Související články

header-image

10. 9. 2023

Mezinárodní den povědomí o gynekologii

Připojte se k nám na Mezinárodní den povědomí o gynekologii a oslavte jednotu, odvahu a otevřené rozhovory o zdraví žen. Objevte důležitost pravidelných prohlídek a svěřte se do péče UNICA v oblasti plodnosti a reprodukce. Vaše blaho je pro nás prioritou.

header-image

1. 9. 2023

Jaké jsou možnosti po neúspěšném transferu?

Po neúspěšném přenosu embrya nabízí klinika Unica neochvějnou podporu. Prozkoumejte s námi možné příčiny a řešení pro lepší cestu k plodnosti.

header-image

23. 8. 2023

Světový měsíc kojení

Světový měsíc kojení oslavuje výhody kojení: předchází úmrtí dětí, snižuje riziko rakoviny prsu. Kojit mohou i matky po IVF, zde jsou tipy pro úspěch. UNICA podporuje cestu za plodností.

header-image
Kliniky

Recepce Praha:

Klinika Praha

Zpráva z tkáňového zařízení:

/

header-image
Leading IVF Clinic

© 2023 UNICA, spol. s r. o. , IČ 44960867, se sídlem v Brně. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu bez předchozího svolení je zakázáno.
Vytvořeno s  ❤️ v Yolk Studio