O nás
Naše kliniky

10. 2. 2021

Nové studie o dárcovství vajíček - i příjemkyně může ovlivnit DNA dítěte

header-image
header-image

"Bojím se, že se mi moje dítě nebude podobat".

Pokud uvažujete o darování vajíček, může toto být jedna z vašich hlavních obav. Nové studie vám však mohou pomoci tento strach překonat. Existují dva hlavní způsoby, jak může příjemkyně darovaného vajíčka ovlivnit genovou expresi svého dítěte. První způsob vyžaduje určité vědecké zázemí a jeho výsledky vás mohou překvapit. Druhý se může zdát zjevnější, ale stále hraje důležitou roli v úspěchu dárcovství vajíček.

 

Epigenetika

Co je epigenetika? Studium změn v genové expresi, které nejsou způsobeny sekvencí DNA.

A jak k těmto změnám dochází? Molekuly v děloze příjemkyně, které mohou zvyšovat nebo snižovat aktivitu genů dítěte, se jmenují microRNA. Jedním z možných způsobů, jak snížit úroveň aktivity, je umlčení genů.

A kdy se tak stane? Nová studie naznačuje, že tento proces může začít ještě před samotnou implantací. To nám říká, že vliv matek může začít velmi brzy v průběhu těhotenství.

Co mohou budoucí matky přesně ovlivnit? Například imunitní systém, metabolismus a kognitivní vývoj dítěte. Váš partner bude zodpovědný za polovinu zděděných vlastností vašeho dítěte a i vy se můžete svou částí podílet na jeho genetickém dědictví.

Životní styl

Souvislost mezi zdravým životním stylem a úspěšným těhotenstvím je nyní již dobře známá. Studie potvrzují, že konzumace vyvážené stravy a vyhýbání se kouření a alkoholu pomáhá oběma partnerům vytvářet optimální prostředí pro jejich dítě.

A to má co dočinění s geny. Představte si, že vaše dítě má predispozice být vysoké kvůli dědičnosti DNA. Ale co když se prostředí dělohy nevyvíjí správně? Pokud genům odpovědným za výšku chybí dostatečná výživa, nemusí se DNA predispozice vůbec uskutečnit.

Zdravý životní styl během početí je nezbytným základem zdravého těhotenství. Osvojit si zdravé návyky už v období před početím je pak ještě užitečnější. V našich blogových článcích se dozvíte více například o potravinách podporujících plodnost: https://www.unica.cz/cs/blog/potraviny-ktere-zvysuji-sanci-na-poceti a seznámíte se se 4 doplňky ke zvýšení plodnosti: https://www.unica.cz/cs/blog/podpora-plodnosti-4-potravinove-doplnky-pro-zvyseni-plodnosti

V Unica víme, že vydat se cestou dárcovství vajíček může být psychicky náročné. 

Genetické procesy, které určující vzhled dítěte, jsou nepředvídatelné i v přirozeném těhotenství. A my doufáme, že vám tento článek pomohl uvědomit si, že existují faktory, které můžete jako matka svého dítěte ovlivnit. 

Tým Unica

Související články

header-image

10. 9. 2023

Mezinárodní den povědomí o gynekologii

Připojte se k nám na Mezinárodní den povědomí o gynekologii a oslavte jednotu, odvahu a otevřené rozhovory o zdraví žen. Objevte důležitost pravidelných prohlídek a svěřte se do péče UNICA v oblasti plodnosti a reprodukce. Vaše blaho je pro nás prioritou.

header-image

1. 9. 2023

Jaké jsou možnosti po neúspěšném transferu?

Po neúspěšném přenosu embrya nabízí klinika Unica neochvějnou podporu. Prozkoumejte s námi možné příčiny a řešení pro lepší cestu k plodnosti.

header-image

23. 8. 2023

Světový měsíc kojení

Světový měsíc kojení oslavuje výhody kojení: předchází úmrtí dětí, snižuje riziko rakoviny prsu. Kojit mohou i matky po IVF, zde jsou tipy pro úspěch. UNICA podporuje cestu za plodností.

header-image
Kliniky

Recepce Praha:

Klinika Praha

Zpráva z tkáňového zařízení:

/

header-image
Leading IVF Clinic

© 2023 UNICA, spol. s r. o. , IČ 44960867, se sídlem v Brně. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu bez předchozího svolení je zakázáno.
Vytvořeno s  ❤️ v Yolk Studio