O nás
Naše kliniky

12. 11. 2021

Jaký vliv má technologie asistované reprodukce na geny vašeho miminka?

header-image
header-image

Nedávné studie ukázaly, že technologie asistované reprodukce zanechávají na budoucím dítěti genetické stopy, které jsou ale pouze dočasné. 

Murdoch Children's Research Institute provedl v letech 2016 a 2017 výzkum, který ukázal, že procesy, ke kterým dochází během stimulace vaječníků, manipulace s embryem a použití hormonů v průběhu léčby, mohou ovlivnit epigenetiku dítěte. Podle slovníku Cambridge je epigenetika odvětví genetiky, které studuje chemické reakce, které zapínají a vypínají geny. 

Tyto účinky jsou však dočasné a v dospělosti vymizí. Další faktory, které mohou ovlivnit epigenetiku budoucího dítěte, je např. strava. 

Jaký byl účel této studie? 

Studie měla za cíl zjistit, zda technologie asistované reprodukce může nějak ovlivnit děti díky ní narozené. Výsledky vědců naštěstí nejsou nijak alarmující, protože genetické znaky zmizí, jakmile dítě vyroste. 

Jak byla studie provedena? 

Vědci vytvořili dvě skupiny. První z nich byla složena ze 158 lidí narozených díky asistované reprodukci a ve věku od 22 do 35 let. Druhou skupinu tvořilo 75 lidí počatých přirozeně. Studie byla specifická tím, že byla provedena na stejných osobách při narození i v jejich dospělosti. Tato informace je zcela zásadní. Starší studie totiž ukázaly určité genetické změny u dětí, ale nikdy je znovu nezkoumaly v jejich dospělém věku. 

Proč je tato studie důležitá? 

Studie ukazuje, že technologie asistované reprodukce je pro genetiku dítěte téměř neškodná. Vědci zdůrazňují skutečnost, že okolní prostředí má na zdraví dítěte výraznější dopad. Proto se budoucí rodiče podstupující asistovanou reprodukci musí o své zdraví a tělo starat. 

 

Tým kliniky Unica je vám vždy k dispozici, aby vám pomohl a provedl vás jakoukoliv částí léčby a splnil tak váš sen o vlastním miminku!

Související články

header-image

10. 9. 2023

Mezinárodní den povědomí o gynekologii

Připojte se k nám na Mezinárodní den povědomí o gynekologii a oslavte jednotu, odvahu a otevřené rozhovory o zdraví žen. Objevte důležitost pravidelných prohlídek a svěřte se do péče UNICA v oblasti plodnosti a reprodukce. Vaše blaho je pro nás prioritou.

header-image

1. 9. 2023

Jaké jsou možnosti po neúspěšném transferu?

Po neúspěšném přenosu embrya nabízí klinika Unica neochvějnou podporu. Prozkoumejte s námi možné příčiny a řešení pro lepší cestu k plodnosti.

header-image

23. 8. 2023

Světový měsíc kojení

Světový měsíc kojení oslavuje výhody kojení: předchází úmrtí dětí, snižuje riziko rakoviny prsu. Kojit mohou i matky po IVF, zde jsou tipy pro úspěch. UNICA podporuje cestu za plodností.

header-image
Kliniky

Recepce Praha:

Klinika Praha

Zpráva z tkáňového zařízení:

/

header-image
Leading IVF Clinic

© 2023 UNICA, spol. s r. o. , IČ 44960867, se sídlem v Brně. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu bez předchozího svolení je zakázáno.
Vytvořeno s  ❤️ v Yolk Studio