O nás
Naše kliniky

8. 12. 2022

Nový objev českých vědců: Tento protein na vajíčku má zásadní roli při oplodnění

header-image
header-image

V léčbě a výzkumu neplodnosti je pořád co objevovat a my se stále dozvídáme víc a víc. Nedávný objev týmu pod vedením české vědkyně Kateřiny Komrskové z Biotechnologického ústavu AV a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy však pro nás byl velkým překvapením. Odhalil totiž nový protein nacházející se na povrchu vajíčka, který má zásadní roli při oplodnění, konkrétně při průniku spermií. Tento tým zároveň vyvinul buněčné kultury pro tvorbu těchto proteinů, které by v budoucnu mohly pozitivně ovlivnit diagnostiku i léčbu neplodnosti.

Tomuto převratnému objevu předcházelo 18 let výzkumu, na kterém spolupracovalo několik států včetně Velké Británie, USA nebo třeba Japonska.

„Snaha reprodukčních biologů tento protein objevit byla obrovská, protože to dále umožňuje bližší pochopení celého procesu. Nejenom vazby spermie na vajíčko, ale také fúze spermie do vajíčka,“ sdělila Komrsková. Existuje naděje, že tento objev by tak do budoucna mohl vylepšit metodiku asistované reprodukce.

„Určitě může pomoct jednak v diagnostice, protože stále máme velké procento případů, u kterých vlastně nevíme, proč metodika nefunguje. Samozřejmě velká pomoc pro nás je selekce spermií, kdy můžeme vybrat přímo spermie, u kterých víme, že obsahují proteiny, jež jsou potřeba pro to, aby fúze spermie s vajíčkem proběhla a tyto spermie pak použít při našich metodách asistované reprodukce,“ popisuje klinický embryolog Pavel Koubek.

Výzkum by podle Komrskové mohl vést k vylepšení léčby neplodnosti i dalšímu vývoji antikoncepčních prostředků. Její tým se nyní zabývá zkoumáním proteinů, které by mohly být zásadní pro vznik života.

„Kdyby došlo k jakémukoliv zlepšení, co se týče výběru spermií a procentuálnímu navýšení úspěšného početí, tak by to byl obrovský úspěch,“ dodává Kateřina Komrsková.

I my v Unica máme z těchto objevů obrovskou radost! Díky nim dokážeme ještě lépe pochopit diagnózy našich pacientů a přizpůsobit jim i další způsob léčby. Pevně věříme, že se výsledky výzkumu co možná nejdříve promítnou i v praxi a my budeme brzy schopni pomoci ještě více rodinám k jejich vytouženému miminku.

Související články

header-image

26. 1. 2024

Měsíc informovanosti o štítné žláze

Odhalení souvislosti mezi zdravím štítné žlázy a reprodukčním zdravím. V lednu věnujeme pozornost Měsíci osvěty o štítné žláze a osvětlujeme téma, které je často přehlíženo, ale je nesmírně důležité.

header-image

18. 1. 2024

Neúspěšný IVF cyklus. A co dál?

Měsíce a roky snažení a miminko stále nepřichází. Z úst lékaře najednou zazní diagnóza „neplodnost“ a vy víte, že stát se rodiči pro vás nebude jednoduché. S možností oplodnění in vitro konečně přichází naděje, v kterou jste doufali. Když však selhává i I

header-image

8. 12. 2023

Budou letošní Vánoce ty osudové?

Většina lidí prožívá Vánoce jako příjemné období spojené s rodinou, dětmi, lahodným jídlem a sváteční pohodou. Pro neplodné páry však tato doba často představuje bolestivou připomínku toho, že jejich největší touhy a očekávání se letos nenaplnily.

header-image
Kliniky

Recepce Praha:

Klinika Praha

Zpráva z tkáňového zařízení:

/

header-image
Leading IVF Clinic

© 2024 UNICA, spol. s r. o. , IČ 44960867, se sídlem v Brně. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu bez předchozího svolení je zakázáno.
Vytvořeno s  ❤️ v Yolk Studio