Reprodukční medicína a zdravotní pojištění? Na pacientky čekají příjemné změny

Zpátky na výpis

Reprodukční medicína a zdravotní pojištění? Na pacientky čekají příjemné změny

Nový rok přinesl hned dvě nadějné změny, které budou zajímat ženy plánující IVF léčbu nebo onkologické bezdětné pacientky. Od ledna totiž začala platit novela zákona o zdravotním pojištění. Jaké úkony a léčbu nyní pacientkám budou hradit zdravotní pojišťovny?


IVF hrazené pojišťovnou i pro čtyřicátnice

Hlavní změna, o které se hovořilo již dlouho, se týká posunutí věkové hranice, u které je umělé oplodnění u žen hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Doposud pojišťovny hradily až čtyři pokusy o umělé oplodnění ženám do maximálně 39 let. Nově této výhody mohou využít i ženy ve věku 40 let. Průměrný věk pacientek na IVF klinikách je 37 let a společenský trend ukazuje, že čím dál tím více žen se stává maminkami v pozdějším věku.


Naděje pro onkologické pacientky

Druhá a neméně důležitá změna se týká mladých bezdětných pacientek, které prochází onkologickou léčbou. Může se jednat o ženy s nádory prsu, melanomy, nádory vaječníků a dalšími onemocněními, při kterých pacientky prochází zajišťovací léčbou. Chemoterapie nebo imunologická léčba totiž může ovlivnit kvalitu vajíček a ženskou plodnost. Takovým pacientkám zdravotní pojišťovny nově uhradí zmrazení jejich vajíček ještě před začátkem léčby a jejich uchování po dobu 10 let.


Chcete se o tomto tématu dozvědět více? Kontaktujte naše koordinátorky léčby a zeptejte se, zda-li lze i vaši IVF léčbu hradit ze zdravotního pojištění.

Související články

Jsme tu pro Vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Martina Koubkova
Martina
Klinika Praha
+420 703 144 639
Lucie Přibylová
Lucie
Klinika Brno
+420 734 756 115
Kontaktujte nás