Nové studie o dárcovství vajíček - i příjemkyně může ovlivnit DNA dítěte

Zpátky na výpis

Nové studie o dárcovství vajíček - i příjemkyně může ovlivnit DNA dítěte

"Bojím se, že se mi moje dítě nebude podobat".

Pokud uvažujete o darování vajíček, může toto být jedna z vašich hlavních obav. Nové studie vám však mohou pomoci tento strach překonat. Existují dva hlavní způsoby, jak může příjemkyně darovaného vajíčka ovlivnit genovou expresi svého dítěte. První způsob vyžaduje určité vědecké zázemí a jeho výsledky vás mohou překvapit. Druhý se může zdát zjevnější, ale stále hraje důležitou roli v úspěchu dárcovství vajíček.


Epigenetika

Co je epigenetika? Studium změn v genové expresi, které nejsou způsobeny sekvencí DNA.

A jak k těmto změnám dochází? Molekuly v děloze příjemkyně, které mohou zvyšovat nebo snižovat aktivitu genů dítěte, se jmenují microRNA. Jedním z možných způsobů, jak snížit úroveň aktivity, je umlčení genů.

A kdy se tak stane? Nová studie naznačuje, že tento proces může začít ještě před samotnou implantací. To nám říká, že vliv matek může začít velmi brzy v průběhu těhotenství.

Co mohou budoucí matky přesně ovlivnit? Například imunitní systém, metabolismus a kognitivní vývoj dítěte. Váš partner bude zodpovědný za polovinu zděděných vlastností vašeho dítěte a i vy se můžete svou částí podílet na jeho genetickém dědictví.


Životní styl

Souvislost mezi zdravým životním stylem a úspěšným těhotenstvím je nyní již dobře známá. Studie potvrzují, že konzumace vyvážené stravy a vyhýbání se kouření a alkoholu pomáhá oběma partnerům vytvářet optimální prostředí pro jejich dítě.

A to má co dočinění s geny. Představte si, že vaše dítě má predispozice být vysoké kvůli dědičnosti DNA. Ale co když se prostředí dělohy nevyvíjí správně? Pokud genům odpovědným za výšku chybí dostatečná výživa, nemusí se DNA predispozice vůbec uskutečnit.

Zdravý životní styl během početí je nezbytným základem zdravého těhotenství. Osvojit si zdravé návyky už v období před početím je pak ještě užitečnější. V našich blogových článcích se dozvíte více například o potravinách podporujících plodnost: https://www.unica.cz/cs/blog/potraviny-ktere-zvysuji-sanci-na-poceti a seznámíte se se 4 doplňky ke zvýšení plodnosti: https://www.unica.cz/cs/blog/podpora-plodnosti-4-potravinove-doplnky-pro-zvyseni-plodnosti

V Unica víme, že vydat se cestou dárcovství vajíček může být psychicky náročné. 

Genetické procesy, které určující vzhled dítěte, jsou nepředvídatelné i v přirozeném těhotenství. A my doufáme, že vám tento článek pomohl uvědomit si, že existují faktory, které můžete jako matka svého dítěte ovlivnit. 

Tým Unica

Související články

Jsme tu pro Vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Martina Koubkova
Martina
Klinika Praha
+420 703 144 639
Lucie Přibylová
Lucie
Klinika Brno
+420 734 756 115
Kontaktujte nás