Mužská neplodnost 1. část

Pokud se páru nedaří počít potomka déle než rok, je na místě vyhledat pomoc lékaře. V rámci pátrání po příčinách neplodnosti je jedním z hlavních vyšetření i rozbor mužského spermatu. Tzv. spermiogram nám dá jasné informace o tom, zda jsou spermie dostatečně rychlé, mají správný tvar a také, zda je jich dost.

Bohužel je v současné době nekvalitní sperma stále častější příčinou neplodnosti.


A jaké mohou být příčiny?

Teplo běžcům nesvědčí

Spermie potřebují ke svému dozrávání teplotu o něco nižší než je teplota těla. Proto to příroda vymyslela tak, že se varlata u chlapečků vytvoří nejprve uvnitř dutiny břišní a v průběhu vývoje, nejpozději však do 3 měsíců věku, sestupují do šourku, kde mají zajištěnou ideální teplotu. Problém nastává, když se tyto delikátní partie vmáčknou do upnutého spodního prádla, těsných kalhot a na celý den se usadí na židli. V tu chvíli teplota kriticky stoupá a spermie trpí.

Zatoulaná varlata

U některých mužů nedojde v průběhu vývoje k vycestování varlat mimo břišní dutinu a zůstanou buď v břiše nebo se zaseknou cestou v tříselném kanále. V tu chvíli nemají spermie správnou teplotu a jsou nekvalitní. Většinou se tento problém řeší operativně již v dětském věku.

Moc svalů, málo běžců

Někteří muži v honbě za mohutnou muskulaturou sahají po doplňcích stravy s obsahem mužských hormonů (steroidů). Ty sice pomáhají s rychlým růstem svalů, ale také spolehlivě snižují tvorbu spermií.

Infekce, nádory, varikokéla

Některé infekce (např. příušnice) mohou dlouhodobě, až trvale narušit tvorbu spermií. Stejný vliv na mužskou plodnost mají nádorová onemocnění v oblasti varlat nebo vznik rozšířených cév - varikokély.

Úraz

Úrazy mužského genitálu nejsou příliš časté, ale když na ně dojde, jedná se o velmi bolestivou záležitost, která může způsobit i úplnou sterilitu.

Protilátky proti spermiím

U některých mužů je příčina neplodnosti v imunitním systému, kdy se do ejakulátu společně se spermiemi vylučují i protilátky, které na spermie útočí a poškozují je.

Jsme tu pro Vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Ing. Dita Groligová
Martina
Klinika Praha
+420 703 144 639
Anna Tranova
Lucie
Klinika Brno
+420 54321 7777
Kontaktujte nás