Jak kila navíc ovlivňují otěhotnění

Zpátky na výpis

Jak kila navíc ovlivňují otěhotnění

Výraznější nadváha a především obezita jsou jedním z faktorů, které mají negativní vliv na plodnost. Jak moc a jakým způsobem?

 

Jestliže má žena BMI jen něco nad 25, respektive mezi 25 a 30, její plodnost pravděpodobně nijak významně ovlivněna nebude – samozřejmě za předpokladu, že nemá jiné zdravotní komplikace. „Při BMI nad 30 se ale už mnohem častěji vyskytují poruchy ovulace, samovolné potraty, dochází k četnějšímu výskytu těhotenské cukrovky a vyššího krevního tlaku. To vše vede k tomu, že tyto ženy mají šanci na porod živého plodu sníženou o 22 %,“ konstatuje MUDr. Martina Novotná, reprodukční endokrinoložka z Institutu reprodukční medicíny Unica.

Tělo obézních žen totiž vytváří více estrogenu, čímž dochází k hormonální nerovnováze. Ta vede následně k tomu, že žena začne mít problémy s menstruací, případně přestane menstruovat úplně, a tím pádem nedochází k ovulaci. Nadbytečné množství estrogenu může zároveň v určitých případech vést i k potratu.

I pokud se ženám s vyšší váhou povede otěhotnět a plod úspěšně donosit, ještě nemají vyhráno. Hrozí jim prodloužený porod, větší ztráty krve při porodu a také vyšší riziko, že budou muset porodit císařským řezem. „Tato rizika se týkají zejména žen, které rodí poprvé, a jsou o 10 až 15 % vyšší než u prvorodiček s normální hmotností,“ vysvětluje MUDr. Novotná a dodává, že u vícerodiček podle studií nehraje BMI tak výrazně negativní roli.

Obézním ženám také častěji hrozí těhotenstvím indukované zvýšení krevního tlaku a vznik těhotenské cukrovky. Obě tato onemocnění mohou způsobit velké potíže jak těhotné, tak jejímu nenarozenému dítěti. „Nejenže mohou negativně ovlivnit vývoj plodu v děloze, ale mohou dokonce celoživotně ovlivnit i zdravotní stav dítěte,“ konstatuje lékařka. 

Odborníci proto doporučují ženám s BMI 30 a výš, aby se před plánovaným otěhotněním pokusily svou váhu snížit. Ideálně pod lékařským dozorem, který pacientce pomůže sestavit správný jídelníček a vybrat vhodnou pohybovou aktivitu, což se jí bude hodit i při případném těhotenství. Vhodnou cílovou váhu pomůže ženě určit dietolog, ke zvýšení šance na otěhotnění je však potřeba shodit zhruba 15 % váhy. „Studie prokazují významný pozitivní efekt až u redukce hmotnosti v této hodnotě. Je také potřeba hubnout pomaleji, rozhodně ne za kratší dobu než 12 týdnů. Pokud byla jedinou překážkou spontánního otěhotnění nepřítomnost ovulace, šance na početí se zhubnutím o 15 % zvýší o 20 %,“ popisuje reprodukční endokrinoložka. Ani když se ženě nepodaří po snížení váhy otěhotnět spontánně, nebylo její úsilí zbytečné: zvýšila se zároveň její šance na otěhotnění s pomocí odborníků – během hormonální stimulace vaječníků získají lékaři vyšší počet vajíček (až o 85 %). „Studie prokázaly, že obézní ženy potřebují větší množství hormonů při stimulaci, mají menší počet vajíček, ta jsou navíc méně kvalitní, a musejí častěji podstoupit další cykly,“ doplňuje lékařka z Institutu reprodukční medicíny Unica.

Snížení váhy před otěhotněním má ještě další výhodu: po porodu nebude muset novopečená maminka válčit s tolika přebytečnými kily, navíc díky nastavenému zdravému způsobu stravování a pohybu velmi pravděpodobně ani tolik nepřibere. A pokud bude své dítě kojit, její tělo bude mít díky vyváženému jídelníčku všechny důležité živiny.

Související články

Jsme tu pro Vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Martina Koubkova
Martina
Klinika Praha
+420 703 144 639
Lucie Přibylová
Lucie
Klinika Brno
+420 734 756 115
Kontaktujte nás