I s endometriózou se můžete stát maminkou

Zpátky na výpis

I s endometriózou se můžete stát maminkou

Jaké jsou důvody pro ženskou neplodnost nebo sníženou plodnost? Existuje jich celá řada. Na vině může být genetická porucha, imunologické problémy nebo i životní styl. Jednou z hlavních příčin však bývá endometrióza. Toto onemocnění může vést až ke sterilitě pacientky. Jaké má příznaky? A máte stále šanci na miminko, trpíte-li endometriózou?

Endometriózu pomůže odhalit menstruace

V období menstruace z ženského těla odchází tzv. endometria, výstelky dutiny děložní. Z důvodu hormonálních a imunologických změn se však může stát, že tyto buňky tělo neopustí. Usazují se poté mimo dělohu na ostatních reprodukčních orgánech. To způsobuje zánět a srůsty, kvůli kterým mají pacientky problémy otěhotnět. Ženy trpící endometriózou popisují bolestivou a velmi silnou menstruaci. Některé z nich si mohou stěžovat i na bolest při pohlavním styku nebo si všimnou stop krve v moči. Ve všech těchto případech je na místě vyšetření u gynekologa, který onemocnění potvrdí či vyvrátí.

Jaká je šance na miminko?

Endometrióza je strašák pro všechny ženy toužící po miminku. I přesto, že často může znamenat komplikace s početím či samotným těhotenstvím, neznamená automatickou neplodnost. Každý případ je tak nutné hodnotit individuálně. Pacientkám, které nemohou počít spontánně, se často podaří otěhotnět pomocí metody IVF. U některých komplikovanějších případů, kdy endometrióza snížila zásobu vajíček nebo poškodila vaječníky, doporučujeme pacientkám využít vajíček od dárkyně. Ve velké většině případů je tato léčba úspěšná. Zdravá vajíčka dárkyní v takové situaci znamenají šanci na miminko i pro ty pacientky, které by se jinak mateřství musely kvůli endometrióze vzdát.

Související články

Jsme tu pro Vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Martina Koubkova
Martina
Klinika Praha
+420 703 144 639
Lucie Přibylová
Lucie
Klinika Brno
+420 734 756 115
Kontaktujte nás